W sekcji tej znajdziesz ogólne informacje dotyczące rozpoczęcia handlu kryptowalutami, a także dowiesz się jak zacząć kopać kryptowaluty

  • Co to są kryptowaluty
  • Jak kupić kryptowaluty
  • Zagraniczne giełdy kryptowalut
  • Kantor kryptowalut
  • Jak zacząć kopać kryptowaluty

Co to jest kryptowaluta?

Kryptowaluta (waluta kryptograficzna) – jest to rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii, który przechowuje informacje o stanie posiadania w umownych jednostkach. Stan posiadania związany jest z poszczególnymi węzłami systemu (tzw. portfelami) w taki sposób, aby kontrolę nad danym portfelem miał wyłącznie posiadacz odpowiadającego mu klucza prywatnego i niemożliwe było dwukrotne wydanie tej samej jednostki.

Kryptowaluty – Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), Ethereum (ETH), Lisk (LSK) to popularne waluty cyfrowe, którymi można handlować między innymi na polskich i zagranicznych giełdach.

Serwis AleBank24 poleca polską giełdę kryptowalut BitBay.
Kryptowaluty - Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), Ethereum (ETH), Lisk (LSK)

Jak kupić kryptowalutę?

Jak kupić Bitcoiny i inne kryptowaluty – Litecoin, Ethereum, Lisk lub inne waluty alternatywne (tzw. altcoiny) za pośrednictwem polskiej lub zagranicznej giełdy kryptowalut, dowiesz się wykonując kilka kroków:

  • Należy zarejestrować konto na giełdzie kryptowalut (np. na giełdzie BitBay). Następnie utworzone konto potwierdzić linkiem aktywacyjnym, przesłanym na wskazany podczas rejestracji adres e-mail (nie trzeba podawać więcej danych osobowych). Od momentu potwierdzenia linku aktywacyjnego utworzone konto będzie posiadać status “niezweryfikowane”. Oznacza to, że można będzie tylko dokonywać wpłat i wypłat kryptowalut z zewnętrznych portfeli, natomiast bez weryfikacji konta nie będzie można wpłacać i wypłacać waluty narodowej.
  • Aby kupić Bitcoiny lub inną kryptowalutę, np. Lisk, Litecoin czy Ethereum za walutę narodową należy zweryfikować utworzone konto poprzez wypełnienie specjalnego formularza. Zostaniemy zobligowani w nim do podania swoich danych osobowych oraz przesłania skanu dokumentu potwierdzającego tożsamość. Weryfikacja konta w zależności o giełdy może trwać od kilku godzin do kilku dni. Gdy konto otrzyma status “zweryfikowane” będzie można już zasilić je jedną z walut – może to być waluta PLN, EUR lub USD. Podczas zasilania konta należy podać odpowiedni tytuł przelewu oraz numer konta. W przeciwnym wypadku mogą wystąpić problemy z prawidłowym zaksięgowaniem środków.
  • Po wpłaceniu i zaksięgowaniu środków na utworzonym koncie można już zacząć transakcje kupna – sprzedaży Bitcoinami, Ethereum, Litecoin, Lisk lub inną dostępną kryptowalutą. Na giełdzie można wybrać przeważnie jedną z kilku opcji zakupu walut. Opcja szybkie kupno kryptowaluty polega na wpisaniu kwoty, za jaką chce się nabyć kryptowalutę. Wówczas to system znajdzie najlepszą dla nas ofertę. Można również wystawić własną ofertę kupna kryptowaluty po wyznaczonym kursie.
  • Po przeprowadzonej transakcji na Twoim koncie powinny już być dostępne środki w postaci zakupionej liczby jednostek kryptowaluty. Następnie można kontynuować dokonywanie transakcji, wypłacić zgromadzone środki albo skorzystać np. z oferowanej przez giełdę karty płatniczej, która umożliwia dokonywanie płatności za zakupy w sklepach lub restauracjach.

Zagraniczne giełdy kryptowalut

Jeśli zdecydujesz się zainwestować na największych giełdach kryptowalut na świecie, koniecznie zarejestruj się na giełdzie Binance. Stanowi ona czołówkę światowych rankingów jeśli chodzi o wielkość obrotu kryptowalutami.
Jak podają jej twórcy poza bardzo mocnym zespołem programistów współtworzących tę giełdę, Binance charakteryzuje się znaczną szybkością realizacji zleceń kupna/sprzedaży cyfrowej waluty – do 1.400.000 orderów na sekundę.

Binance exchange

Chcąc inwestować w kryptowaluty alternatywne, takie jak Dogecoin (DOGE), Bytecoin (BCN), Fantomcoin (FCN), a także szereg innych altcoinów, które mogą być niedostępne na innych giełdach, dokonać tego można za pośrednictwem giełdy kryptowalut HitBTC.

Kantor wymiany kryptowalut

Aby dokonać wymiany danej kryptowaluty za pomocą kantora krytpowalut, można skorzystać z usługi dostarczanej przez serwis Changelly. Kantor ten umożliwia bezpośrednią wymianę na inne kryptowaluty Bitcoina, Ethereum, Litecoina, Liska oraz wiele więcej walut cyfrowych.
Kupno kryptowalut można zlecić za pomocą poniższego formularza (dostępny tylko w języku angielskim) lub przejść bezpośrednio na stronę serwisu. Serwis ten umożliwia również zakup kryptowaluty za dolary lub Euro.

Kopanie kryptowalut

Kopanie kryptowalut (wydobywanie kryptowalut, mining kryptowalut) polega na udostępnianiu mocy obliczeniowej tzw. “koparek”. Koparka to po prostu komputer, który działając w rozproszonej infrastrukturze sieciowej (blockchain) pomaga w rozwiązywaniu skomplikowanych działań kryptograficznych. Działania te służą potwierdzeniom realizowanych w sieci transakcji dokonywanych na kryptowalutach. Udostępniając moc obliczeniową komputera, “górnik” otrzymuje wynagrodzenie w postaci nagrody lub prowizji, gdy następuje “wykopanie”, czyli potwierdzenie bloku transakcji.
Mining kryptowalut takich jak Bitcoin, Ethereum, Monero, Zcash i innych odbywa się za pomocą udostępniania mocy obliczeniowej kart graficznych (GPU mining) lub procesora (CPU mining). Do kopania kryptowalut wykorzystywane na świecie są wielkie kopalnie, wyposażone w setki kart graficznych.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygodę z miningiem rozpocząć wykorzystując swój domowy komputer. W dalszej kolejności można zdecydować się na budowę “koparki”, opartej np. o sześć kart graficznych. Obecnie na rynku dostępne są karty graficzne dedykowane typowo pod mining kryptowalut. Charakteryzują się one większą wytrzymałością oraz niższym poborem energii. W sieci można odnaleźć szereg tutoriali jak zbudować koparkę do kryptowalut.

Mining kryptowalut

Rozpoczynającym przygodę z miningiem polecić można kopanie kryptowalut za pomocą bardzo prostej w obsłudze aplikacji graficznej, dostarczanej przez portal MinerGate – twórców jednego z największych mining pooli (miejsca, gdzie grupy “górników” łączą się w celu wspólnego wydobywania kryptowaluty).

Sekcję zawierającą tradycyjne instrumenty inwestowania znajdziesz tutaj.